Salzburg: miasto adwentowych jarmarków

Mowa kwiatów

Salzburg: miasto adwentowych jarmarków

W okresie adwentu w wielu europejskich miastach organizowane są jarmarki. Jeden z najsłynniejszych odbywa się w Salzburgu.

Tradycja bożonarodzeniowych jarmarków sięga w Salzburgu XV wieku. Najstarszy z nich to Christkindlmarkt. Bajecznie kolorowe kramy, w których sprzedawane są adwentowe wińce, zabawki dla dzieci, ręcznie wyrabiane czekoladki, świąteczne ozdoby ustawiane są na placach, które otaczają katedrę.

W niemal każdym kramie można kupić pierniki w tradycyjnym kształcie serca

Są małe i duże, zdobią je wykonane lukrem napisy: dla syna, córki, babci, dziadka, dla rodziców lub teściowej. Wokół roztaczają się przepiękne zapachy prażonych migdałów, pieczonych jabłek i korzennych przypraw dodawanych do grzanego wina. Nad kramami widoczne są świątecznie przystrojone choinki. Wszędzie rozwieszone są tysiące światełek, jarmark nabiera więc niezwykłego uroku w godzinach wieczornych. Trudno w okresie adwentu i świąt znaleźć ciemny plac i nierozświetlone ulice: światełka płoną wszędzie, a Christkindlmarkt jest rozświetlony najpiękniej. W kramach można napić się specjalnie przygotowanego na okres adwentu pachnącego pomarańczami ponczu czy grzanego wina. Napoje je te można kupić razem kubeczkiem. Wielu turystów tak właśnie robi, kubeczek to doskonała pamiątka z pobytu na jarmarku w Salzburgu.

Przedświąteczna tradycja Salzburga jest niezwykle bogata

Składają się na nią nie tylko świąteczne jarmarki. Na drzwiach domów większość mieszkańców miasta zawiesza wieńce adwentowe. Wielu turystów, ale także mieszkańców miast zatrzymuje się, aby posłuchać adwentowych pieśni. Płyną one ze sceny ustawionej przed katedrą pod wezwaniem świętego Ruperta. Koncerty pieśni adwentowych należą również do przedświątecznych zwyczajów Salzburga.

Salzburg to miasto kojarzone głównie z osobą Wolfganga Amadeusza Mozarta. W okresie adwentu odbywa się w mieście najstarszy w Austrii bożonarodzeniowy jarmark – Christindlmarkt. Miasto zamienia się wówczas w magiczną krainę rozświetloną tysiącem światełek.

Dodaj komentarz