Przygotowania do świąt

Przygotowania do świąt

Święta Bożego Narodzenia to dla większości pań domu niezwykle intensywny czas związany z przygotowywaniem świątecznych przysmaków i generalnymi porządkami. Źle zaplanowane prace sprawią, że do stołu usiądziemy zmęczone, wyczerpane i marzące wyłącznie o śnie.

O czym pamiętać, aby Boże Narodzenia również dla pani domu było czasem pełnym przyjemności i wspaniałych wspomnień?

Planowanie przede wszystkim

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że najważniejsze w świątecznych przygotowaniach jest właściwe planowanie. Dobrze zacząć od spisania menu na wszystkie dni, w które przepadają święta. Następnie zgodnie z menu opracowujemy listę zakupów. Dzięki temu uda się nam uniknąć sytuacji, kiedy o większości produktów po prostu zapomnimy. Produkty takie, jak mąka, cukier, bakalie, słodycze warto kupić wcześniej, kiedy jeszcze w sklepach nie ma dużych kolejek. Na ostatnie dni przed świętami zostawiamy jedynie to, co ma krótki termin przydatności do spożycia i mogłoby się popsuć. Warto przygotować sobie harmonogram prac i się go trzymać.

Uwzględnij swoje siły i możliwości

Dobrym rozwiązaniem jest ocena swoich możliwości, sił i przede wszystkim czasu, jaki mamy do dyspozycji. Nie wszystkie potrawy trzeba przygotować samodzielnie. Pierogi czy uszka można kupić gotowe. Warto jednak nie kupować ich w ciemno, a zasięgnąć opinii znajomych bądź po prostu wcześniej skosztować. Nie trzeba również przygotowywać szeregu potraw. Dobrze jest z czegoś zrezygnować. Dokonując selekcji, warto uwzględnić preferencje smakowe naszych bliskich. Co ważne, niektóre świąteczne przysmaki można przygotować wcześniej, a następnie zamrozić. I tak mrożenie świetnie sprawdza się w przypadku kapusty z grzybami czy świątecznego bigosu.

Odpowiednia organizacja sprawi, że również pani domu może w święta być wypoczęta i zadowolona. Wystarczy zastosować się do przedstawionych przez nas prostych rad, aby okres świąteczny nie kojarzył się z ogromnym umęczeniem. To, co zaprezentowaliśmy to jedynie niewielki wycinek tego, o czym warto pamiętać.

Dodaj komentarz