Przesądy wigilijne

Przesądy wigilijne

Najbardziej niezwykłym dniem w roku jest bez wątpienia Wigilia. W ten wyjątkowy dzień w roku zasiadamy wieczorem do uroczystej kolacji, która obfituje w niesamowite pyszności.

Mówiąc o Wigilii, warto kilka słów poświęcić na omówienie przesądów wigilijnych. A tych naprawdę nie brakuje. Co więcej, wiele z nich wciąż jest żywych.

Trzeba skosztować wszystkiego, co na stole

Aby zapewnić sobie powodzenie, dostatek i brak problemów, należy spróbować wszystkiego, co pojawiło się na wigilijnym stole. Co ważne, nie należy się jednak obżerać. Kosztujemy wszystkiego, ale pamiętając o zachowaniu umiarkowania w jedzeniu i piciu. Przed laty resztki ze stołu wigilijnego należało zanieść zwierzętom gospodarskim.

Wolne miejsce przy stole

Tradycja ta jest żywa do dzisiaj. W większości domów pozostawia się jedno wolne nakrycie, które przeznaczone ma być dla zbłąkanego wędrowca. W niektórych rodzinach mówi się, że wolne miejsce czeka na dusze zmarłych, których odeszli.

Drzwi uchylone dla duchów zmarłych

Wierzono niegdyś, że w wigilijną noc dusze zmarłych ponownie pojawiają się na ziemi. To właśnie z tego powodu należy zostawić otwarte furtki oraz drzwi bądź okna. Wszystko po to, aby duch mógł dostać się do obejścia. W wielu domach na stole pozostawiano resztki jedzenia, a także niewielkie kawałeczki opłatka.

Jaka Wigilia, taki cały nadchodzący rok

Do dzisiaj wierzy się, że Wigilia jest zapowiedzią tego, jaki będzie nadchodzący rok. Dlatego w ten wyjątkowy dzień nie wolno się kłócić, sprzeczać, płakać. Powinniśmy być dla siebie mili i okazywać sobie nawzajem serdeczność. W tym wyjątkowym dniu należy również wystrzegać się pożyczania komuś czegokolwiek. Ma to uchronić nas przed utratą dobytku, pieniędzy.

Szczęście i dostatek

W niektórych domach nadal wierzy się, że pierwszym gościem w wigilijny poranek powinien być mężczyzna. Jest to bowiem zapowiedź udanego roku pełnego szczęścia. Wystrzegać należy się tego, aby w Wigilię jako pierwsza prób naszego domu przekroczyła kobieta. Wróży to bowiem nieszczęście w całym roku.

Dodaj komentarz