Przepis na kutię

Przepis na kutię

Kutia jest jedną z bardziej znanych potraw wigilijnych wywodzących się ze wschodnich terenów Polski. Kiedyś na Podlasiu w chłopskich domach robiono ją jedynie z pszenicy i maku ( mieszanych ze sobą w równych proporcjach), tylko w bogatych domach dodawano do niej orzechy.

Dzisiaj danie to zawiera znacznie więcej składników.

Do przygotowania kutii potrzebujemy:

– szklanki pszenicy bez łusek;
– szklanki maku;
– szklanki miodu;
– 100 gram posiekanych orzechów włoskich (część możemy zamienić na laskowe);
– 100 gram obranych ze skórki i posiekanych migdałów;
-150 gram namoczonych w rumie rodzynek;
– łyżkę startej skórki z pomarańczy lub cytryny

Do kutii możemy użyć także innych bakalii: suszonych daktyli i fig. Nie potrzeba ich dużo, wystarczy kilka sztuk. Wypłukaną pszenicę namaczamy na noc w zimnej wodzie. Następnego dnia gotujemy ją zalewając dużą ilością wrzącej wody (wody powinno być przynajmniej dwa litry, inaczej ryzykujemy, że pszenica się przypali i nie uda nam się kutii przygotować) tak długo aż będzie miękka. Musimy jednak uważać, aby jej nie rozgotować. Ugotowaną pszenicę odcedzamy. Ucieramy w makutrze mak. Możemy także sparzyć go wrzątkiem, odcedzić i zmielić dwukrotnie. Jeśli nie mamy specjalnego sitka do maku, mielimy go trzy razy. Mak przekładamy do garnka, dodajemy miód, odsączoną z wody pszenicę oraz posiekane bakalie, skórkę pomarańczową lub cytrynową. Dokładnie mieszamy. Jeśli lubimy bardzo słodkie smaki, kutię dosładzamy miodem lub cukrem pudrem. Przekładamy masę do salaterki, przykrywamy i wstawiamy na kilka godzin do lodówki

Obłuskane ziarna pszenicy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością

Do przygotowania kutii używamy niebieskiego maku. Część pszenicy możemy zastąpić pęczkiem. Moczenie pszenicy jest konieczne, znacznie skraca czas jej czas gotowania. Nie musimy jej moczyć całą noc. Wystarczy 6-8 godzin.

Zjedzona podczas Wigilij kutia zapewni nam szczęście w rodzinie, dostatek i bogactwo. To zasługa dodawanego do niej maku, który jest symbolem obfitości. Oczywiście możemy podać inne dania z makiem.

Dodaj komentarz