Prawosławna wigilia

Prawosławna wigilia

Wigilia jest dniem równie ważnym dla katolików jak i dla wyznawców prawosławia. Jak wygląda tradycyjna prawosławna wieczerza wigilijna?

Wigilia jest w religii prawosławnej dniem zastrzeżonym wyłącznie dla najbliższych. Tego dnia nie wypada niepokoić nie tylko znajomych i sąsiadów, ale nawet dalszych krewnych. W kościołach wschodnich wigilia wypada w dniu 6 stycznia.

Poprzedza ją trwający 40 dni post

Także w dniu wigilii wierni zachowują post. 6 stycznia do domu przynoszony jest snop żyta, który ustawia się w jednym z kątów pokoju. Na stole gospodynie kładą sianko, a na nim bochenek chleba. W wielu prawosławnych domach zgodnie z tradycją mieszkańcy dzielą się prosforą. To chlebki wypiekane z mąki, wody i drożdży.

Do wieczerzy wigilijnej w prawosławnych domach podobnie jak w katolickich zasiada się wraz z ukazaniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Na stole pan domu zapala wąską, długą świeczkę. Główną świąteczną potrawą w wigilijny wieczór jest kutia. Po zmówieniu modlitwy ucztowanie rozpoczyna się od zjedzenia kutii. Na stołach w wielu domach znajduje się 12 potraw. Są wśród nich między innymi pierogi z kapustą.

Rodziny prawosławne stawiają na stole dodatkowe nakrycie

Jest ono przeznaczone dla zmarłych. Tradycyjnie też po wieczerzy na stole pozostawia się nakrycia. Prawosławni wierzą, że zmarli posilają się, kiedy domownicy udają się spać. Dzieci nie otrzymują prezentów w wigilijny wieczór. Dzięki temu mogą one skupić się na religijnym przeżywaniu Bożego Narodzenia. Przy stole wspólnie śpiewane są również kolędy. Rozbrzmiewają one zarówno w domach jak i w cerkwiach przez całe święta. Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się od udziału w mszy świętej nazywanej jutrznią. W jej trakcie zawsze śpiewana jest kolęda „Chrystus się rodzi. Witajcie”.

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest w styczniu, gdyż liturgia sprawowana jest według kalendarza juliańskiego. Wigilia zawsze przypada 6 stycznia. Na stołach podczas wieczerzy wigilijnej pojawiają się postne potrawy.

Dodaj komentarz