Powitanie Nowego roku w Chinach

Urządzamy salon kosmetyczny

Powitanie Nowego roku w Chinach

Nie ma chyba kraju, w którym Nowy Rok nie jest uroczyście witany. Wyjątkowo Nowy Rok witany jest w Chinach.

Chińczycy Nowy Rok witają kilka tygodni później niż mieszkańcy Europy. Jest to spowodowane tym, że datę zakończenia starego roku i powitania nowego wyznaczają posługując się kalendarzem księżycowym. Powitanie Nowego Roku jest świętowane od 15 do 21 lutego 2018 roku. Jest to dla Chińczyków bardzo ważne święto. Na pewno 15 lutego zamykane są więc wszystkie ważne urzędy, niektóre z nich będą zamknięte aż do 21 lutego.

Dla Chińczyków bardzo ważny jest 14 luty – polski sylwester

Tego dnia większość rodzin zasiada do bardzo uroczystej kolacji. Daniem, którego nie może tego wieczoru zabraknąć na stołach są pierożki nadziewane farszem przygotowanym z krewetek i jajek. W wigilię Nowego roku Chińczycy wręczają sobie prezenty. Tradycyjnie też Chińczycy w dzień poprzedzający Nowy Rok udają się do świątyń, aby złożyć ofiarę swoim przodkom. 15 lutego po zapadnięciu zmroku w wielu miejscowościach odbywają się pokazy sztucznych ogni. Ulicami wędrują zaś barwne korowody. Punktem kulminacyjnym są parady smoków. Ulicami chińskich miejscowości maszerują mieszkańcy niosąc ze sobą bajecznie kolorowe figury smoków. Te legendarne stwory w kulturze chińskiej są symbolem mocy, która ma przynosić szczęście. To dlatego nie może ich zabraknąć podczas świętowania Nowego Roku.

Ostatni dniem uroczystego witania Nowego Roku w Chinach jest Święto Latarni

Tego dni w Pekinie i innych chińskich miastach na ulicach i w domach pojawiają się czerwone lampiony i inne dekoracje w tym kolorze. Czerwień to kolor, który ma zapewnić mieszkańcom życiowe powodzenie i chronić ich przed złem.

Chińczycy obchodzą Nowy Rok według kalendarza księżycowego. Obchodzą go więc później niż na przykład my. Data ta jest ruchoma, może wypaść pod koniec stycznia lub w lutym. W tym roku Nowy Rok wypada w Chinach 15 lutego. Chińczycy świętują Nowy Rok bardzo długo, średnio przez dwa tygodnie, ale okres świąteczny może przeciągnąć się nawet do miesiąca.

Dodaj komentarz