Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne

Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne

 

Gospodarstwa agroturystyczne zaczęto tworzyć w naszym kraju kilka lat temu. Spędzanie urlopu na wsi jest dzisiaj bardzo popularne. Z tej formy wypoczynku szczególnie chętnie korzystają mieszkańcy uprzemysłowionych regionów naszego kraju. Gospodarstwa agroturystyczne zakładają więc rolnicy, którzy chcą zwiększyć osiągane przez siebie dochody.

Kto może założyć i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne?

Mogą to zrobić wszystkie osoby, które mieszkają na wsi i dysponują odpowiedniej wielkości domem. Aby jednak gospodarstwo było chętnie odwiedzane przez turystów powinno być położone w atrakcyjnej miejscowości. Za takie uważane są gospodarstwa położone w sąsiedztwie szlaków turystycznych, w miejscowościach położonych wśród lasów, czy nad jeziorami.

Jaka powinna być oferta gospodarstwa agroturystycznego?

Aby przyciągnąć turystów nie wystarczy być właścicielem gospodarstwa położonego w atrakcyjnej okolicy. Goście powinny mieć do swojej dyspozycji komfortowo urządzone pokoje – najlepiej z oddzielną łazienką. Do tego należy zadbać o usługi dodatkowe. Turyści chętnie odwiedzają te gospodarstwa agroturystyczne, w których mogą jeździć konno, uczestniczyć w spływie kajakowym, czy wędkować. Dla wielu turystów atrakcją jest także uczestniczenie w pracach w gospodarstwie. Swoim gościom możemy więc zaproponować wspólne pieczenie chleba, pomoc w zwiezieniu zboża, czy w sianokosach. W gospodarstwie powinno znaleźć się także miejsce na ognisko lub grilla, plac zabaw dla dzieci oraz parking.

Formalności

Formalności, które są niezbędne przed uruchomieniem gospodarstwa agroturystycznego w przypadku osób, które są rolnikami ograniczają się do zgłoszenia tego faktu w urzędzie gminy. Konieczne jest także zgłoszenie rozpoczęcia działalności w urzędzie skarbowym. Osoby, które chcą prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, a nie są rolnikami muszą zarejestrować działalność gospodarczą. Osoby te muszą wypełnić i złożyć w urzędzie gminy formularz CEIDG-1 oraz zgłosić swoją działalność w ZUS i w urzędzie skarbowym.

Dodaj komentarz