Pierniki: ciasta, które powinny znaleźć się na stole w Boże Narodzenie

Pierniki: ciasta, które powinny znaleźć się na stole w Boże Narodzenie

Wiele bożonarodzeniowych zwyczajów ma pogański rodowód. Chrześcijaństwo nadało im nowe znaczenie. Na naszych stołach w okresie świąt Bożego Narodzenia goszczą między innymi pierniki.

Miód, który jest niezbędny do tych wypieków jest symbolem płodności.

Kiedy zaczęto w Polsce piec pierniki?

Ciasto na miodzie zwane najpierw piernym, a później piernikiem Słowianie wypiekali przed wiekami. Nie używali jednak do niego środków spulchniających. Ciasto to wykorzystywali więc głównie jako ciasto obrzędowe. Dzisiaj pierniki pieczone w pięknych, bardzo ozdobnych formach według tradycyjnych, starych receptur możemy kupić w Toruniu. Ale uwaga: są one jedynie pamiątką po pobycie w tym pięknym mieście. Są tak twarde, że nie nadają się do jedzenia. Jedząc je narażamy się na utratę zębów. Stosowna informacja znajduje się zresztą na ich opakowaniu. W Toruniu działa również Żywe Muzeum Piernika, w którym możemy się zapoznać z historią słynnych toruńskich pierników.

Jak upiec dobry piernik?

Oczywiści potrzebujemy do tego miodu i korzennych przypraw. Smak piernika powinien być lekko pikantny, trochę nawet pieprzny. Zgodnie z jego pierwotną nazwą „pierny”. Takiego smaku nie uzyskamy jednak stosując gotowe, dostępne w sklepach przyprawy do pierników. W składzie większości z nich znajduje się mąka. Najlepiej jest więc przygotować przyprawę samemu. Nie powinno w niej zabraknąć: pieprzu, ziela angielskiego, kardamonu, imbiru, cynamonu, goździków. Komponując własną przyprawę składniki dobieramy według własnych upodobań. Ale uwaga: nie dodajmy zbyt dużo pieprzu. Poszczególne składniki milimy w młynku lub ucieramy bardzo dokładnie w moździerzu. Ciasto na prawdziwy piernik musimy przygotować na miesiąc przd pieczeniem. Należy je upiec 3-4 dni przed podaniem. W chłodnym miejscu ciasto na piernik może stać bardzo długo. Im dłużej stoi, tym piernik ma lepszy smak.

Polacy mają swoje słynne toruńskie katarzynki. W Niemczech wypiekane są z kolei słynne pierniki norymberskie. Na bożonarodzeniowych jarmarkach nie może zabraknąć serc z piernika.

Dodaj komentarz