Ochrona delikatnej skóry niemowlaka

Ochrona delikatnej skóry niemowlaka

Skóra jest połączeniem między światem zewnętrznym, a naszym organizmem, jest również narządem zmysłów, który chroni nas przed wpływem środowiska zewnętrznego, a jednocześnie łączy nas z nim. Szczególnie skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Skóra jest nie tylko największym organem człowieka, spostrzega ona również dotyk, temperaturę i ból.

Również pierwsze zmysłowe doświadczenia przeżywa człowiek przez skórę

Jeszcze gorzej jest, gdy niemowlę cierpi na choroby skóry. Skóra spełnia wiele funkcji życiowych. Służy do ochrony, wydalania, regulacji temperatury, percepcji zmysłowej i oddychania. Skóra niemowlęcia nie jest całkowicie rozwinięta i dlatego jest bardzo wrażliwa. Brak jest tkanki tłuszczowej pod skórą, gruczoły potowe nie regulują jeszcze temperatury ciała, gruczoły łojowe nie produkują żadnego tłuszczu oraz powstaje duża wrażliwość na zimno i ciepło niż u osoby dorosłej. Ze względu na te różnice skóra niemowlęcia wymaga specjalnej pielęgnacji. Przy wyborze odpowiedniego produktu produktu należy zwrócić uwagę na kilka istotnych punktów. Produkty dla niemowląt powinny: Zawierać jak najmniej składników, jak tylko możliwe, Być wolne od olejku mineralnego, eterycznych olejków, jak również konserwantów, barwników i perfum, Powinny być przetestowane dermatologicznie, Być specjalnie stworzone dla niemowląt – a więc szczególnie łagodne i równoważące.

Wskazówka dla właściwej pielęgnacji:

Kremy i maści nie należy nakładać zbyt grubo. W zimie stosować tłuste kremy na twarz i uszy, aby chronić dziecko przed zimnem. Nie stosować żadnych pudrów. Mogą on zostać wdychane. Do kąpieli jako dodatek można stosować np. olejek migdałowy, aby skóra nie była zbyt obciążona. Starać się przepuszczać jak najwięcej powietrza w obszar pieluszki. To zapobiega podrażnieniom skóry. Preferować stosowanie bawełny niż składniki syntetyczne, ponieważ jest ona lekka w pielęgnacji, przepuszcza powietrze oraz przyjazna dla skóry. Jedwab jest również optymalną pielęgnacją przy wrażliwej skórze.  W pielęgnacja ciała dla niemowląt chodzi przede wszystkim o to, aby nie niszczyć słabej bariery skóry niemowląt, lecz ją wspierać. Dla noworodków całkowicie wystarczy myjka lub gąbka i ciepła woda. Należy ponadto myć codziennie tylko rączki, twarz, fałdy skóry oraz obszar pieluszki. Jeśli niemowlę ma już kilka miesięcy można go okazjonalnie kąpać. Dziecko nie należy kąpać dłużej niż 10 minut i częściej niż dwa razy w tygodniu. Optymalna temperatura wody to 37 stopni Celsjusza. Odżywcze dodatki, aby wspierać barierę ochronną skory, są wspaniałym pomysłem. Po kąpieli nie zapomnieć o wysuszeniu

Dodaj komentarz