Najpiękniejsze polskie pasterki

Najpiękniejsze polskie pasterki

Wraz z pierwszą gwiazdką na niebie zasiadamy do wigilijnej wieczerzy. Później wielu wyrusza do kościoła na pasterkę. Gdzie ta odprawiana najczęściej o północy msza ma największy urok?

Zakopane

Kolorowe stroje ludowe, kapele z basem i skrzypkami, piękne głosy śpiewające kolędy sprawiają, że góralska pasterka zapewnia niezapomniane przeżycia. Wyjątkowym przeżyciem na pewno będzie pasterka w sanktuarium Królowe Tatr Matki Bożej Jaworzyńskiej, która położona jest niedaleko Rusinowej Polany. Możemy uczestniczyć także w pasterce w bardzo malowniczej kaplicy Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. To wyjątkowa kaplica, zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz. Niezwykłe przeżycia czekają także w położonej na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza kaplicy w Zębie koło Zakopanego, w najstarszym zakopiańskim kościołku pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Klemensa (ulica Kościeliska), czy w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Wieliczka

Pasterka w kaplicy świętej Kingi celebrowana jest nie wieczorem, ale rankiem. Odprawiana jest tak wcześnie zgodnie z wielowiekową tradycją, kiedy to górnicy dzień pracy zaczynali od mszy świętej. We mszy mogą uczestniczyć wszyscy, nie tylko górnicy, ale także mieszkańcy, czy turyści. Po mszy świętej wszyscy, którzy się na niej zgromadzili łamią się opłatkiem i składają sobie życzenia zdrowych świąt Bożego Narodzenia. Kaplica świętej Kingi znajduje się na głębokości 101 metrów pod ziemią. Jest najbardziej okazałą i najpiękniejszą kaplicą w podziemnej kopalni Wieliczka. Zdobią ją rzeźby, płaskorzeźby i żyrandole, a wszystko zostało wykonane z soli. Także w solnej skale została wykuta bożonarodzeniowa stajenka.

Święta w Małopolsce i na Podhalu są magiczne

Pasterka ma wyjątkowy urok w każdej świątyni, ale w niektórych ta radośnie rozpoczynająca Boże Narodzenie msza ma urok szczególny. Nie brakuje osób, które decydują cię spędzić Boże Narodzenie poza domem. Może warto wybrać się na pasterkę do Wieliczki lub jednego z kościołów w Zakopanem?

Dodaj komentarz