Jemioła – jeden z symboli Bożego Narodzenia

Jemioła – jeden z symboli Bożego Narodzenia

Do roślinnych symboli Bożego Narodzenia należy między innymi jemioła. Za roślinę świętą była ona uważana przez mieszkańców wielu starożytnych krain. Szczególnie cenili ją Celtowie i Rzymianie.

Zwyczaj przyozdabiania domów jemiołą dotarł do Europy, w tym także do Polski najprawdopodobniej z Anglii.

Co symbolizuje jemioła?

Jest ona symbolem zgody, pojednania, skruchy, wybaczenia. Zawieszona w domu w dzień 24 grudnia zapewni nam dostatek, a wszystkie nasze marzenia spełnią się. Jemioła powinna pozostać w naszym domu do następnych świąt Bożego Narodzenia – tylko wtedy jej magiczna moc działa. Kiedy ją wyrzucimy wcześniej, czar zniknie. Pamiętajmy też, aby pod jemiołą całować się. Ale po każdym pocałunku należy zerwać jedną jagodę. Pod jemiołą szczególnie powinny całować się osoby, które nieszczęśliwie się zakochały. Kiedy zwabią w święta ukochaną/ukochanego pod pęczek jemioły, pocałują ją/jego i dyskretnie zerwą jagodę, którą następnie będą nosić przy sobie jak amulet na pewno uczucie zostanie odwzajemnione. Im więcej jagód na jemiole, tym lepiej.

Gdzie powiesić jemiołę?

Koniecznie trzeba przed wigilią kupić 3 pęczki jemioły. Przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki jeden koniecznie trzeba zawiesić na stołem wigilijnym. Drugi wieszamy nad drzwiami frontowymi, a trzeci nad kuchenkę. Osoby, które mają kominek mogą trzeci pęk powiesić nad kominkiem. Pęk jemioły zawieszony nad stołem sprawi, że życzenia składane podczas łamania się opłatkiem na pewno się spełnią. Jemioła zapewni nam dostatek, sprowadzi pomyślny los i i uchroni od start materialnych. Warto także zerwać jeden listek i włożyć do portfela. Będzie chronił nas przed rozrzutnością i kradzieżą. Zawieszony nad drzwiami pęczek będzie chronił domowników przed chorobami i złymi mocami. Progu domu nie przekroczą osoby nieżyczliwe. Pęczek jemioły zawieszony nad źródłem ognia – kominkiem, kuchenką – ochroni dom przed uderzeniem pioruna i pożarem.

Jednym z roślinnych symboli Bożego Narodzenia jest jemioła: symbol mądrości, nieśmiertelności, pojednania.

Dodaj komentarz