Jedna z najpiękniejszych kolęd – „Cicha noc”

Jedna z najpiękniejszych kolęd - „Cicha noc”

24 grudnia wieczorem zasiadamy do wigilijnej wieczerzy. Tego wieczoru z wielu domów dochodzi śpiew kolęd. Są znane w naszym kraju od XV wieku. Oprócz rodzimych bardzo chętnie śpiewamy także „Cichą noc”.

„Cicha noc” jest nie tylko jedną z najpiękniejszych kolęd, ale także najbardziej znaną. Jest słowa zostały przetłumaczone na 300 języków i dialektów. Na język polski została przetłumaczona w roku 1930 przez Piotra Maszyńskiego. Jednym z dialektów, w których jest śpiewana jest kaszubski.

Słowa do kolędy „Cicha noc” ułożył austriacki wikary pracujący w wiejskim kościółku koła Salzburga Joseph Mohr

Zgodnie z legendą słowa kolędy napisał on wracając po udzieleniu chrztu w wigilijną noc w ubogiej wiejskiej chacie. Uboga chata i narodzone w niej dziecko skojarzyło mi się z cudem narodzin Jezusa i ubóstwem betlejemskiej stajenki. Jak głosi legenda, słowa kolędy zapisał piórem pochodzącym z anielskiego skrzydła. Tekst kolędy powstał około roku 1816, dwa lata później Franz Gruber napisał melodię do tekstu napisanego przez J. Mohra. Melodia została napisana na gitarę. Prawdopodobnie dlatego, że w małym, wiejskim kościółku nie było organów. Ale inne legenda głosi, że Franz Gruber skomponował melodię na gitarę, gdyż myszy przegryzły miechy w organach. Wykonana podczas pasterki kolęda spodobała się nie tylko mieszkańcom Oberndorf bei Salzburg, ale także mieszkańcom okolicznych wiosek.

Obecnie jest znana niemal na całym świecie

W Oberndorf koło Salzburga na miejscu kościoła świętego Mikołaja, w którym po raz pierwszy zaśpiewana została najsłynniejsza dzisiaj kolęda „Cicha noc” została wzniesiona kaplica Cichej Nocy. Nad drzwiami prowadzącymi do wnętrza bardzo skromnej kaplicy widnieje napis: „Pokój ludziom dobrej woli”. Znajdujące się w kaplicy witraże upamiętniają powstanie kolędy. Na jednym w nich widnieje autor słów ksiądz Joseph Mohr, na drugim Franz Gruber. Kaplica jest licznie odwiedzana przez turystów nie tylko 24 grudnia. W wigilię płyną z niej słowa kolędy w wielu językach.

Dodaj komentarz