Jaki kominek do salonu?

Jaki kominek do salonu?

Kominek do salonu to marzenie większości z nas. Bo któż nie chciałby zasiąść przed ogniem i spędzić czas na wpatrywaniu się w żywy płonący płomień.

Zdecydowanie najbardziej efektownym wyjściem i romantycznym jest kominek otwarty

Mamy wtedy kontakt z żywym ogniem, a sama radość z przesiadywania przy kominku jest największa. Jednak ma on swoje wady. Przede wszystkim musimy się liczyć z gigantycznym zużyciem opału. W przypadku tego rodzaju kominka do danego pomieszczenia trafia najwyżej dwadzieścia procent energii, która powstaje w wyniku spalania. Dodatkowo musimy non stop dorzucać do ognia oraz pilnować, aby iskry nie wywołały pożaru.

Nieco bardziej funkcjonalnym, ekonomicznym rozwiązaniem jest kominek z wkładem podłączonym do samego komina. Najczęściej jest on wykonany ze stali lub żeliwa. Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest wkład do kominka z tzw. płaszczem wodnym, który podłącza się do centralnego ogrzewania. Jego korpus ma podwójne ścianki; przestrzeń między nimi jest wypełniona wodą, która nagrzewa się ciepłem z kominka i „wędruje” do instalacji grzewczej.

Mobilność biokominka

Takie kominki zamontować można jednak tylko w tych domach, gdzie istnieje infrastruktura niezbędna do podłączenia wszystkich urządzeń. Kiedy jednak mieszkamy w bloku, to zazwyczaj jest to niemożliwe, bo wszystko, czym dysponujemy, to zwyczajna wentylacja. Jednak i tu nowoczesna technologia przynosi nam rozwiązanie. Jest nim biokominek. To niedrogi model, który możemy postawić praktycznie wszędzie. W salonie, pokoju dziecięcym czy nawet na balkonie lub tarasie. Efektem spalania jest tutaj para wodna, więc nie potrzebujemy dla własnego bezpieczeństwa komina do odprowadzania dymu. Zawiera ona tak niewielką ilość dwutlenku węgla, że urządzeń tych nie trzeba podłączać do komina, wystarczy, że pomieszczenie, w którym się znajdują, ma dobrą wentylację. Plusem jest też brak dymu, sadzy i popiołu. W niektórych modelach można stosować olejki zapachowe lub preparaty do aromaterapii, czasem również regulować wysokość płomienia.

Zobacz też modne aranżacje salonów z kominkami: https://kratki.com/pl/kominek-w-salonie-pomysly-na-aranzacje/

Dodaj komentarz