Jaką choinkę wybrać: żywą czy sztuczną?

Czy wyposażenie gabinetu kosmetycznego to tylko aparatura?

Jaką choinkę wybrać: żywą czy sztuczną?

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez udekorowanej bombkami i światełkami choinki. Jaką jednak wybrać? Czy sztuczne choinki są naprawdę bardziej ekologiczne od żywych?

Żywa choinka

Do sprzedaży trafiają jedynie choinki pochodzące z hodowli. Praktycznie już nie zdarza, aby na targowiskach sprzedawane były nielegalnie wycięte z lasu drzewka. Plantacje choinek zakładane są w miejscach, gdzie normalny las nie urośnie. Często zakłada się je pod liniami wysokiego napięcia. Żywa choinka bardzo łatwo ulega biodegradacji. Jeśli nawet po świętach wyrzucimy po prostu na śmietnik, to i tak będzie się rozkładała szybciej od sztucznej. W wielu miastach prowadzone są także akcje zbierania świątecznych drzewek. Są one przerabiane na biomasę.

Sztuczna choinka

Jest bardziej wygodna niż żywa. Nie obsypuje się, nie ma więc po niej sprzątania. Może także służyć nam przez kilka lat. Ale do produkcji sztucznych choinek niezbędna jest duża ilość energii. W trakcie produkcji do atmosfery przedostaje się duża ilość gazów, pyłów i innych szkodliwych substancji. Sztucznej choinki po kilku latach użytkowania nie możemy spalić – do powietrza wydzielą się trujące opary. Jeśli trafi na śmietnik będzie się rozkładała przez kilkaset lat.

Jaka choinkę kupić?

Osoby, które szukają ekologicznej choinki powinny wybrać żywe drzewka. Pochodzą ze specjalnych plantacji, które zakłada się z myślą o tym, że po kilku latach drzewka zostaną wycięte. Sadzone tam, gdzie inne drzewa nie urosną przez kilka lat oczyszczają powietrze z dwutlenku węgla. Po ich wycięciu w ziemi zostaje system korzeniowy, który rozkłada się i wzbogaca ją w próchnicę. Inne rozwiązanie to kupno choinki w doniczce. Jeśli od samego początku wybrane przez nas drzewko rosło w donicy, to wiosną możemy wysadzić je do ogrodu lub hodować na balkonie lub tarasie.

Jednym z elementów Bożego Narodzenia jest choinka. Wbrew pozorom sztuczne choinki wcale nie są ekologiczne. Jeśli jesteśmy zwolennikami ekologii kupujmy żywe drzewka ze specjalnych plantacji.

Dodaj komentarz