Jak zanieczyszczenia wpływają na stan skóry głowy?

Jak zanieczyszczenia wpływają na stan skóry głowy?

Zanieczyszczenie powietrza to temat bardzo na czasie.  Kiedyś dotyczył tylko wielkich aglomeracji (np. Krakowa), teraz praktycznie całej Polski (jeżeli skupiamy się tylko na naszym najbliższym otoczeniu). PM10 i PM 2,5 to mieszanina cząsteczek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu.

Za ich obecność w powietrzu odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe oraz zakłady przemysłowe.

To że czegoś nie widzimy, nie oznacza, że nie ma to znaczenia

Drobinki zanieczyszczeń osiadają na naszych włosach i skórze głowy, podrażniając ją i tym samym powodując wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Najprostszym sposobem na problem przetłuszczającej się skóry głowy wynikającej z zanieczyszczenia powietrza jest – noszenie odpowiedniego okrycia głowy, np. czapki. To zabieg profilaktyczny. Zaś by rozwiązać problem “przetłuszczonych włosów”, należy regularnie wykonywać peeling skóry głowy (przede wszystkim peeling enzymatyczny).

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów jest praktycznie najczęstszą przyczyną przetłuszczającej się skóry głowy

W ramach tej przyczyny możemy wyróżnić co najmiej kilka mniejszych lub większych grzechów: używanie szamponów i innych kosmetyków powodujących wysuszenie skóry głowy, używanie kosmetyków z silikonami lub brak peelingu skóry głowy . Stosowanie kosmetyków wysuszających skórę głowy, analogicznie do wyżej opisanych przyczyn przetłuszczania się włosów (skóry głowy), prowadzi pierw do wysuszenia powierzchni skóry głowy, a przez to reakcji obronnej organizmu poprzez pobudzenie gruczołów łojowych do wzmożonej produkcji sebum.

Dodaj komentarz