Jak prawidłowo nawilżać skórę?

Jak prawidłowo nawilżać skórę?

Odpowiednio nawilżona skóra jest elastyczna, gładka i aksamitna. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że o nawilżeniu skóry decyduje przede wszystkim tłuszcz, który stanowi ochronny płaszcz lipidowy, a tym samym uniemożliwia nadmierne parowanie wody z głębszych partii ciała.

W sytuacji, gdy skóra wydziela zbyt małą ilość tłuszczu, trzeba ją nawilżyć za pomocą odpowiednich kosmetyków.

Jakie czynniki wpływają na nawilżenie skóry?

Wpływ na prawidłowe nawilżenie skóry ma wiele czynników, jednym z najważniejszych jest temperatura powietrza, która nie powinna być ani zbyt wysoka, ani też zbyt niska.

Prawidłowe nawilżenie skóry zależy także od tłuszczu, który znajduje się w warstwie lipidowej naskórka i zapobiega parowaniu wody z głębszych partii skóry.

Istotną kwestią jest także wypijanie odpowiedniej ilości wody – co najmniej 1,5 litra dziennie.
Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji ciała – powinny to być łagodne środki o właściwościach nawilżających i natłuszczających, zdecydowanie należy unikać agresywnych detergentów, które mają niekorzystny wpływ na skórę.

Kremy i balsamy

Doskonałym sposobem, by optymalnie nawilżyć skórę, są balsamy i kremy do ciała oraz twarzy.
Warto pamiętać, że barierę uniemożliwiającą parowanie wody ze skóry tworzy zarówno wspomniany płaszcz lipidowy, jak również emolienty, czyli środki natłuszczające, produkowane na bazie parafiny, lanoliny lub wazeliny, dostępne w postaci kremów, maści, mydeł czy olejków do kąpieli. Po użyciu tych kosmetyków na powierzchni skóry powstaje filtr, który w znaczny sposób zmniejsza parowanie, zatrzymując wodę w warstwie rogowej naskórka – szczegóły pod tym adresem.

Ratunkiem dla przesuszonej skóry jest oliwka kosmetyczna, można także użyć kosmetyku dla dzieci – w tej sytuacji po kąpieli, aczkolwiek przed wytarciem ręcznikiem, należy wetrzeć delikatnie oliwkę w strategiczne miejsca, czyli tak, gdzie przed kąpielą pojawiły się białe złuszczenia.

Nawilżanie skóry a zmarszczki

Kłopoty wynikające z przesuszania się skóry zwiększają się wraz z wiekiem. Jak wiadomo, ilość wydzielanego łoju wynika przede wszystkim ze zmnian hormonalnych. Po czterdziestce zmniejsza się także ilość kwasu hialuronowego, czego efektem są zmarszczki. Kwas hialuronowy odpowiada także za odpowiednią i systematyczną regenerację naskórka.

Należy także pamiętać, że z wiekiem zanika produkcja ceramidów, które tworzą cement międzykomórkowy i zapobiegają utracie wilgoci, zmniejsza się także ilość wiążącego wodę kolagenu.

Brak wspomnianych składników sprawia, że skóra zaczyna starzeć się znacznie szybciej. Chcąc uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry, należy zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry, używając hypoalergicznych kosmetyków, pozbawionych substancji zapachowych i barwiących. Warto także regularnie stosować maseczki nawilżające na twarz i szyję.

Dodaj komentarz