Jak Nowy Rok witany jest na świecie?

Jak Nowy Rok witany jest na świecie?

Na całym świecie Nowy rok jest witany wyjątkowo uroczyście. Są jednak takie zakątki świata, w których powitanie Nowego Roku odbywa się w wyjątkowej atmosferze.

Copacabana

Tysiące mieszkańców Brazylii oraz tłumy turystów witają Nowy rok na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. To niezwykle roztańczona impreza. Na przestrzeni 4 kilometrów rozmieszczonych jest aż 12 potężnych wież głośnikowych. Płyną z nich tradycyjne brazylijskie rytmy. Przez całą noc można podziwiać też pokazy salsy i samby. Większość uczestników zabawy ubrana jest w białe stroje. Nowy Rok w Brazylii związany jest z tradycyjnym świętem bogini morza – Lemanji. Aby zdobyć jej przychylność mieszkańcy Rio de Janeiro wrzucają w morskie wody bukiety z kwiatów w białym kolorze. Jeszcze przed wybiciem północy na falach oceanu unosi się tysiące tratew – o północy eksploduje z nich tysiące fajerwerków.

Sydney

W Australii Nowy Rok zaczyna się 10 godzin wcześniej niż w Polsce. W szczególnie widowiskowy sposób jest on witany w Sydney. Uroczystości związane z powitaniem Nowego roku organizowane są przede wszystkim wokół gmachu Opera House oraz w sąsiedztwie mostu Harbour Bridge. Na odbywający się tam pokaz sztucznych ogni przybywa tysiące mieszkańców Australii i turystów z całego świata. Można go podziwiać zarówno z portowych nabrzeży, jak też ze statków spacerowych i łodzi. W trakcie pokazów niebo nad Sydney rozkwita wszystkimi kolorami tęczy. Są one transmitowane do wielu krajów świata. Powitanie Nowego Roku kończy się paradą niezwykle pięknie podświetlonych łodzi. Sylwestrową noc można spędzić także w Opera House, która na ten wieczór tradycyjnie przygotowuje specjalny program.

Nowy rok

Jeszcze kilka lat temu pokazy sztucznych ogni w Sydney na powitanie Nowego Roku były uważane za największe na świecie. W ostatnich latach palmę pierwszeństwa stolicy Australii odebrał Dubaj – największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pokaz sztucznych ogni odbywa się z najwyższego budynku świata – Burdż Chalifa. Przyciąga mnóstwo turystów.

Dodaj komentarz