Jak na świecie witany jest Nowy Rok?

Jak na świecie witany jest Nowy Rok?

Nadejście Nowego Roku świętowane jest pod każdą szerokością geograficzną. W niektórych państwach związane są z tym pewne zwyczaje. Jakie one są?

Londyn

W ostatni dzień starego roku, jeszcze zanim zegary zaczną wybijać północ na Trafalgar Square udają tłumy mieszkańców miasta i turyści, który Nowy Rok zdecydowali się powitać właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii. Każdy zabiera ze sobą butelkę szampana. Do białego rana na Trafalgar Square trwają tańce i śpiewy. Co bardziej odważni kąpią się w fontannie. Tradycyjnie od ponad 60 lat w centralnym miejscu Trafalgar Square ustawiana jest ogromna, rozświetlona choinka – dar Norwegów. Atrakcją są także pokazy sztucznych ogni. 1 stycznia w centrum miasta odbywa się kilkutysięczna, niezwykle barwna i widowiskowa parada.

Moskwa

Nowy Rok mieszkańcy stolicy Rosji witają na balach lub prywatkach. Nadejście Nowego Roku obwieszczają kremlowskie kuranty. Odbywa się także pokaz fajerwerków. W Rosji w Nowy Rok dzieci odwiedza Dziadek Mróz. Otrzymują one prezenty właśnie bowiem w pierwszy dzień Nowego Roku.

Rio de Janeiro

Mieszkańcy Rio de Janeiro i innych brazylijskich miast najchętniej witają Nowy Rok na najsłynniejszej plaży świata – na Capocabanie. Tego wieczoru wszyscy świętujący ubrani są w białe stroje. W Brazylii biel jest symbolem szczęścia. Przed północą do oceanu mieszkańcy Rio de Janeiro, ale także wielu turystów wrzuca bukiety kwiatów. Są one przeznaczone dla bogini mórz Yemanji. Odbywa się także pokaz sztucznych ogni.

Wenecja

W ostatni dzień starego roku mieszkańcy Wenecji i innych włoskich miast wyrzucają przez okna niepotrzebne im sprzęty. Wierzą, że w ten sposób pozbędą się nie tylko starych mebli, ale towarzyszącego im pecha. Wiele Włoszek na sylwestrowy wieczór zakłada czerwoną bieliznę. Ma ona przynieść im szczęście w Nowym Roku. Jak w wielu innych miastach na całym świecie także w Wenecji odbywają się pokazy sztucznych ogni.

Ten szczególny czas jakim jest powitanie Nowego Roku celebrowany jest we wszystkich zakątkach świata.

Dodaj komentarz