Instalacje fotowoltaiczne i ich zalety

Instalacje fotowoltaiczne i ich zalety

Instalacje fotowoltaiczne to urządzenia wytwarzające energię za pomocą promieniowania słonecznego. Generują energię dzięki efektowi fotoelektrycznemu. To zjawisko fizyczne objawia się, gdy światło emitowane jest przez określony materiał. Materiał, na który pada promieniowanie, musi mieć pewną przewodność.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne produkowane są z użyciem pierwiastków krzemu i germanu. Istnieją również dwuwarstwowe instalacje fotowoltaiczne, które różnią się one od zwykłych instalacji, tym, że są tworzone przy użyciu arsenu galu i antymonidu galu. Chociaż są wykonane nieco inaczej, istota instalacji pozostaje taka sama. Konwertery fotoelektryczne są cienkimi płytkami o grubości 50 mikromilimetrów i są wykorzystywane do produkcji instalacji fotowoltaicznych. Są jednym z najważniejszych układów w urządzeniu. Przetwornik składa się z dwóch płyt z różnymi rodzajami krzemu, typu p i typu n. Jedna strona jest pokryta warstwą dwutlenku krzemu, a druga strona jest połączona z półprzewodnikiem. Konwerter fotoelektryczny ma bardzo prostą konstrukcję, co pozwala na łatwe włożenie ich do paneli słonecznych.

Zalety instalacji

Panele słoneczne są bardzo lekkie, co pozwala na przymocowanie ich w dowolnym miejscu. Wielu narzeka na wysoką cenę paneli słonecznych i niską wydajność, jednak panele słoneczne są w perspektywie tańsze niż zwykła energia elektryczna. Ponadto ceny paneli słonecznych stale spadają. Są one w stanie wytwarzać energię elektryczną tam, gdzie ona po prostu nie istnieje, na przykład na wyspie. W rzeczywistości wydajność instalacji wzrasta, gdy robi się zimno. Chociaż w lecie moduły otrzymują więcej energii słonecznej, a produkcja energii elektrycznej rośnie, to w pogodny słoneczny dzień można uzyskać olbrzymią ilość energii także w zimie. Wiele zależy od tego, pod jakim kątem nachylenia znajduje się moduł. Im bardziej pionowy kąt, tym lepiej działa instalacja w zimowym słońcu, a nawet trzaskający mróz nie jest w stanie uszkodzić modułów.

Więcej na https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kompletne-instalacje/

Dodaj komentarz