Czym jest anemostat i do czego się przydaje?

Czym jest anemostat i do czego się przydaje?

Kto chce mieć w domu kominek, musi nie tylko wybrać odpowiedni jego model, ale również zastanowić się nad całą siecią wentylacyjną, która będzie z nim związana.

Wiele osób, które przystępują do budowy własnego piecyka w domu, natrafiają na słówko „anemostat” – wypowiadane przez specjalistów, albo często występujące w poradnikach. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę o co dokładnie chodzi.

Co oznacza to określenie, do czego się odnosi i dlaczego taki produkt przydaje się w domu?

Anemostat jest elementem nawiewnym lub wywiewnym, który montowany jest w suficie. Jest to zakończenie sieci wentylacyjnej mechanicznej, które pozwala na kształtowanie strugi powietrza w określony sposób. W zależności od tego, w którą stronę płynie powietrze, istnieją wersje nawiewne, czyli nawiewniki, albo wywiewne, czyli wywiewniki.

Można również nabyć wersję nawiewno-wywiewną, czyli działającą w obie strony. Istnieje zresztą wiele typów podziału, na przykład ze względu na kształt (okrągłe i kwadratowe), tworzywo, z którego zostały wykonane (zwykle jest to tworzywo sztuczne lub metal), czy też funkcji (aktywne, pasywne i inne).

Anemostat

Najpopularniejszym typem anemostatu, spotykanym chociażby w wielu biurach jest anemostat biały, okrągły, nawiewający do wnętrza chłodne lub ciepłe powietrze, w zależności od pory roku.

Takie elementy górują nad kratkami wentylacyjnymi (uznawanymi często za alternatywę dla nich), ponieważ w przeciwieństwie do tych drugich posiadają możliwość regulacji. Im szerszy jej zakres, tym lepsze będzie dane urządzenie, ponieważ będzie można je dostosować do konkretnych potrzeb, które mogą się przecież z czasem zmieniać. W przypadku kratek zwykle nie da się uniknąć przepływu w obu kierunkach i choć zwykle jest to uznawane za dobre rozwiązanie, zdarza się, że w konkretnym pomieszczeniu nie jest to wcale wskazane.

Funkcji podobnych produktów chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć

Związana jest ona z wentylacją i w tym przypadku umożliwia usuwanie powietrza – na przykład pełnego CO2 czy innych, szkodliwych spalin – albo też jego dostarczanie w formie świeżej, czystej (lub jedno i drugie). Niewątpliwie w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kominek coś takiego powinno zostać zamontowane!

Dodaj komentarz