Co na swędzenie głowy?

Co na swędzenie głowy?

Swędzenie i pieczenie skóry głowy to często występujący przypadek, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Poza uczuciem dyskomfortu, może prowadzić do uszkodzeń ciągłości naskórka, w wyniku czego powstawać mogą rany i nasilać się stany zapalne. Swędzenie skóry głowy to objaw, którego nie wolno lekceważyć.

Jego następstwem może być nawet nadmierne wypadanie włosów

Zwiększona częstotliwość drapania skóry głowy w znacznym stopniu przyczynia się do możliwości wystąpienia infekcji wtórnych wskutek wprowadzania bakterii, grzybów i innych patogenów występujących na skórze głowy. Zwykle swędzeniu skóry głowy towarzyszą inne problemy, do których należy zaliczyć m.in.: miejscowe pieczenie skóry, zaczerwienienie skóry, wysypka, popękanie skóry oraz występowanie pasożytów (w tym wszy). A zatem, jeżeli skóra głowy swędzi, a nawet piecze, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Przyczyn swędzenia skóry głowy jest bardzo wiele

Praktycznie niemożliwe jest wykazanie wszystkich, dlatego poniżej przedstawiono jedne z bardziej popularnych – zalegający łój i uczulenie na składniki preparatów do pielęgnacji skóry głowy. Swędzenie skóry głowy może również być skutkiem występowania dolegliwości skórnych, do których przede wszystkim należy zaliczyć: łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, świerzb, liszaj, grzybicę skóry głowy i łuszczycę. Do przyczyn świądu zalicza się również zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w dużych i zwartych ośrodkach miejskich. Swędzenie skóry głowy może być spowodowane gromadzeniem się na powierzchni skóry głowy naskórka wymieszanego z łojem i mikroflorą bakteryjną. Na skórze głowy znajdują się zarówno bakterie beztlenowe, jak i drożdżaki. Najlepiej widać to podczas badania mikrokamerą. Grudki na skórze głowy” to charakterystyczny objaw. Niekiedy bakterie i drożdżaki zalegając w mieszkach włosowych zaczynają się namnażać, tworząc zapalenie mieszka włosowego. Towarzyszyć temu mogą również różnego rodzaju wypryski, krostki.

Dodaj komentarz