Bożonarodzeniowe targi w Krakowie

Bożonarodzeniowe targi w Krakowie

W wielu polskich miastach już na początku grudnia organizowane są świąteczne jarmarki. Wśród miast, w których jest taka tradycja jest między innymi Kraków.

Jedną z największych krakowskich atrakcji w grudniu są targi bożonarodzeniowe. Tradycja ich organizowania liczy już ponad sto lat. Na Rynku Głównym pojawia się olbrzymia jodła, którą zdobią gwiazdy, anioły i tysiące lampek.

Na początku grudnia przy Sukiennicach ustawione są stragany

Kupimy w nich kolorowe praliny, pachnące korzeniami piernikowe serca i gwiazdy, zatopione w karmelu lub czekoladzie orzechy. Pachną także tradycyjne wędliny, a wśród nich wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych kiełbasy: lisiecka i krakowska. Możemy skosztować także i kupić pierogi nadziewane farszem z kapusty i grzybów, chleb pieczony na zakwasie, grillowanych oscypków i oczywiście grzanego wina lub piwa z dodatkiem korzennych przypraw. Nie brakuje również straganów ze świątecznymi ozdobami. Największym zainteresowaniem cieszą się ręcznie malowane bombki.

Szczególnym dniem na Rynku jest 6 grudnia

Tego dnia u stóp pomnika Adama Mickiewicza pojawiają się szopki bożonarodzeniowe. Tradycja budowania jedynych w swoim rodzaju krakowskich szopek jest bardzo długa. Przed wiekami były one budowane przez bezrobotnych w okresie zimy murarzy i cieśli. Dzisiaj tradycję tę kultywują artyści amatorzy, którzy nad swoimi szopkami pracują czasem przez kilka miesięcy. Krakowskie szopki są bajecznie kolorowe, mają kilkanaście centymetrów wysokości. Największa (liczyła 5 metrów) została zbudowana na konkurs, który odbył się w 2010 roku. Krakowskie szopki wzorowane są na najsłynniejszych, zabytkowych budowlach miasta. Można je podziwiać w Pałacu Krzysztofory (siedziba Muzeum Historycznego) aż do końca lutego.

Świąteczną atmosferę można poczuć w Krakowie już w pierwszych dniach grudnia. Wtedy na Rynku ustawiane są stragany ze świątecznymi przysmakami i ozdobami, Sukiennice są bajecznie rozświetlone, a dwa dni przed Wigilią na Rynku Głównym pojawiają się kolędnicy.

Dodaj komentarz