Boże Narodzenie nie wszędzie wygląda jak w Polsce

Jak odżywiać się zdrowo?

Boże Narodzenie nie wszędzie wygląda jak w Polsce

Boże Narodzenie nie we wszystkich chrześcijańskich krajach wygląda tak samo jak w Polsce. Jak obchodzą je inni?

Włochy

Podobnie jak w Polsce we Włoszech Boże Narodzenie jest świętem typowo rodzinnym. Także podobnie, jak u nas świętowanie rozpoczyna uroczysta, złożona z postnych potraw wieczerza wigilijna. Włosi również ubierają choinkę, ale robią to już 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

W włoskich domach choinka stoi do 6 stycznia

Tradycją, do której Włosi są bardzo mocno przywiązani jest ustawianie w domach szopek. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pierwsza szopka została stworzona właśnie w tym kraju przez świętego Franciszka. Wielu mieszkańców Rzymu 24 grudnia przybywa na plac Świętego Piotra. Tego dnia o godzinie 19.00 na placu jest odsłaniana ogromna szopka. Zwyczaj ten został wprowadzony w roku 1982 przez papieża Jana Pawła II. Bardzo uroczyście we Włoszech jest obchodzony dzień 25 grudnia. Dzieci prezenty otrzymują nie tylko w Wigilię, ale także 6 stycznia. Tego dnia przynosi je Befana.

Wielka Brytania

Zwyczaj zawieszania jemioły – jednego z symboli Bożego Narodzenia – wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Pierwotnie był to zwyczaj znany Brytom, od których przejęli go Celtowie, a następnie Anglowie i Sasi. Świąteczną ozdobą domów jemioła stała się w XVII wieku. Tradycja pocałunków pod jemiołą narodziła się w tym samym czasie. Z Wielkiej Brytanii zwyczaj ten dotarł do innych krajów. W Wielkiej Brytanii rodziny nie spotykają się na wigilijnej kolacji, świętowanie rozpoczynają dopiero w dzień Bożego Narodzenia. Pierwsze choinki i to nie na wystawach sklepów pojawiają się już w pierwszych dniach grudnia. Tradycyjnie na świąteczny obiad podawany jest indyk. Na deser podawane jest Christmas cake – ciasto z dużą ilością bakalii. Ciasto to przygotowuje się dość wcześnie: dwa miesiące przed Bożym Narodzeniem. Choinka nie jest jedynym elementem dekoracyjnym w okresie Bożego Narodzenia. Typową angielską tradycją jest dekorowanie wnętrz domów zawieszonymi na sznureczkach kartkami świątecznymi otrzymany od przyjaciół, znajomych, rodziny.

Dodaj komentarz