Zakład kosmetyczny – zasady ogólne

Zakład kosmetyczny - zasady ogólne

Zastanawiasz się nad założeniem gabinetu kosmetycznego? Na początku poznaj zasady ogólne, które stanowić będą podstawowa forma opodatkowania w Polsce. Rozliczając się w ten sposób, kosmetyczka nie będzie musiała składać dodatkowych oświadczeń. Zasady ogólne pozwalają na płacenie 18% podatku albo 32%.

Ulgi podatkowe

Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że wszelkie kwoty podatku podatnik może obniżać o odpowiednie ulgi czy odliczenia, a także opłacone składki ubezpieczeniowe. Zaliczkę na podatek w zasadach ogólnych trzeba wpłacać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale. Gabinet kosmetyczny – podatek linowy. Podatnik opodatkowany podatkiem liniowym opłaca 19% podatku niezależnie od wysokości dochodów. Zanim kosmetyczka zdecyduje się na tę formę opodatkowania, powinna wiedzieć, że w tej sytuacji nie będzie mogła skorzystać z ulg podatkowych oraz nie będzie mogła rozliczać się z małżonkiem. Jednym ze sposobów rozliczeń jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku rozliczania się ryczałtem, właściciel zakładu kosmetycznego odprowadza podatek od kwoty przychodów. W ryczałcie nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu. W zależności od tego, jaką działalność prowadzi, rozlicza się według innej stawki.

Akcyza dla salonu

Dla salonu kosmetycznego stawka ryczałtu dla świadczonych usług wynosi 8,5%. W przypadku sprzedaży towarów należałoby zastosować stawkę w wysokości 3%. Warto jednak wiedzieć, że po wyborze ryczałtu kosmetyczka nie będzie mogła rozliczać się z małżonkiem lub straci możliwość rozliczania się, jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Nie będzie także miała prawa do odliczenia ulgi na dzieci oraz innych ulg, np. rehabilitacyjnej. Może jednak odliczyć wszelkie darowizny.

Dodaj komentarz