Jak radzić sobie z AZS u niemowlaków?

Jak radzić sobie z AZS u niemowlaków?

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób o podłożu alergicznym. Wśród chorujących dużą liczbą stanowią dzieci, także niemowlęta. Choroba jest bardzo przykra dla osób dorosłych, w przypadku niemowląt jej objawy są znacznie bardziej dokuczliwe.

Objawy AZS u niemowląt

Choroba objawia się u niemowląt tak samo jak u osób dorosłych. Najbardziej charakterystyczna jest bardzo sucha skóra i silny świąd. Dodatkowo na pokrytej owłosieniem skórze głowy oraz na policzkach występuje wysypka. Na początku ma przyjmuje ona postać grudek, które z czasem zamieniają się w pęcherze. W pierwszej fazie choroby u niemowląt pojawia się także rumień. W wielu przypadkach faza niemowlęca przechodzi w dziecięcą. W tej fazie zmiany pojawiają się dodatkowo w zgięciach łokci i kolan oraz na dłoniach i stopach. Skóra w tych miejscach jest szorstka, często staje się także bardzo gruba. Świąd, który jest jednym z objawów choroby jest tak silny, że w ciągu jednej nocy dziecko może wielokrotnie wybudzać się ze snu. Świąd skłania je także do drapania się. Otwiera to drogę do zanieczyszczeń, zakażeń i alergenów. W efekcie może rozwinąć się stan zapalny, który jeszcze bardziej nasili problemy.

Jak leczy się AZS u niemowląt?

Niemowlętom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry lekarze bardzo często zapisują leki antyhistaminowe. Dzięki tym preparatom objawy zmniejszają się, maluchy stają się spokojniejsze i mogą zasnąć. W bardzo ciężkich przypadkach niezbędne okazuje się leczenie farmakologiczne lekami przeciwzapalnymi lub sterydami.

Pielęgnacja skóry

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która bardzo mocno wysusza skórę. Podrażnia ją pot oraz ubranka uszyte z tkanin zawierających nawet minimalną ilość wełnianych włókien. Należy więc unikać takiej odzieży. Do pielęgnacji skóry atopowej nie można używać ogólnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt. Niszczą one bowiem naskórek i wywołują dodatkowe podrażnienia. Do pielęgnacji skóry z AZS zaleca się stosowanie emolientów. To preparaty, które zawierają w swoim składzie silnie działające substancje nawilżające i natłuszczające. Wśród nich są zarówno preparaty do kąpieli, kremy i maści po kąpieli. Stosuje się je kilkakrotnie zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Niemowlęta można od czasu do czasu wykąpać także w wodzie z dodatkiem krochmalu. Emolienty nie tylko łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry, ale także odbudowują (tylko częściowo) naturalną, chroniącą naskórek, warstwę ochronną. Więcej szczegółów w tym zakresie znaleźć można na tej stronie.

Silny świąd, zaczerwienie i suchość skóry, grudkowata wysypka to najbardziej charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Choroba ma podłoże alergiczne.

Dodaj komentarz