Biopaliwo – co warto o nim wiedzieć?

Biopaliwo – co warto o nim wiedzieć?

Kiedyś własny kominek mogła mieć tylko osoba, która posiadała dom – mieszkańcy bloków nie byli niestety obdarowani podobną możliwością. Postęp sprawił jednak, że także gdy mieszka się w bloku można zamontować kominek – w wersji ekologicznej, bio.

Taki kominek nie daje spalin, więc nie trzeba tworzyć specjalnego komina do ich odprowadzania. Sprawiło to, że biokominki stały się rozchwytywane i w tej chwili są spotykane niemal wszędzie. Jeśli jednak nie używa się węgla czy drewna, a mimo wszystko można uzyskać płomienie, to musi istnieć jakieś inne paliwo. Jakie?

Paliwo do biokominków

Biokominki są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych kominków – odpowiedzią na współczesne czasy, kiedy musimy ograniczyć emisję szkodliwych spalin do otoczenia. Nie tylko można je montować w blokach, bo nie dają spalin – nie ma również żadnego popiołu, a co więcej żadnego zapachu. Efekt jest za to ten sam – fantastyczne płomienie, wesoło tańczące w piecyku. Brak spalin i popiołu to zasługa specjalnego biopaliwa. Produkt ten występuje w wielu różnych rodzajach, ale wszystkie opierają się na tym samym – jednym rodzaju alkoholu (najczęściej jest to etanol), który prowadzi do wytworzenia w procesie spalania dwutlenku węgla w ilościach podobnych do wydychanych przez dorosłego człowieka. W procesie spalania tworzy się również para wodna. Warto wiedzieć, że nie tylko nie zanieczyszczają one otoczenia, ale wręcz korzystnie na nie wpływają – na przykład para wodna dobrze oddziałuje na wilgotność powietrza, dzięki czemu łatwiej jest oddychać.

Jakie biopaliwo wybrać?

Paliwo do biokominków można kupować w sklepach stacjonarnych oraz w sklepach internetowych.Istnieje szeroki wybór różnych produktów tego typu, różniących się między sobą nie tylko zastosowanym alkoholem, ale również wielkością butli czy ceną. Wydajność całego produktu również jest uzależniona od dwóch rzeczy – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Ciężko więc jednoznacznie określić na jak długo starczy butelka biopaliwa. Decydujące zdanie ma tutaj konkretny właściciel, który sam musi określić czy biokominek ma być jedynie ozdobą, czy też pełnić rolę grzewczą – a jeśli tak, to czy ma być jedynym ogrzewaniem danego pomieszczenia, czy też ogrzewaniem dodatkowym.

Dodaj komentarz